#1 2011-01-16 20:58:46

Szymon27

Moderator

11941962
Zarejestrowany: 2011-01-16
Posty: 34
Punktów :   

Obuwie piłkarskie

Buty

Podział

Buty to najważniejszy element sprzętu piłkarza. Jest kilka rodzajów obuwia piłkarskiego, każdy typ jest odpowiedni do danej nawierzchni. Ja sam pamiętam, że kiedyś, w młodości, grałem w korkotrampkach. Ciekawy jestem, czy jeszcze takie produkują na szerszą skalę? A wracając do tematu, są oczywiście korki typu:

    * lanki (raczej na suche, dość twarde czy po prostu dobrze utrzymane boiska);
    * wkręty (raczej na mokre, dość miękkie, zabłocone murawy);
    * halówki (na halę);
    * zimówki (na śnieg);
    * inne (na asfalt lub beton, na sztuczną murawę) - kupowane sporadycznie.

Wiadomo, że optymalnym rozwiązaniem dla ćwiczącego byłoby posiadanie każdego rodzaju butów z czterech pierwszych wymienionych. Jednak nie oszukujmy się - koszty zakupu czterech rodzajów butów są bardzo, bardzo wysokie - na taki luksus stać jedynie piłkarzy profesjonalnych bądź osoby posiadające zamożnych rodziców.

Teraz kilka słów o tym, jakie buty najlepiej zakupić. Oczywiście najlepsze byłyby markowe: Adidas, Puma, Nike, Reebok, Umbro, Diadora i wiele innych, można by wymieniać długo. Niekoniecznie w tej kolejności i nie zawsze właśnie tych, a nie innych firm. Dla mnie najważniejsze jest, aby buty wykonane były ze skóry (ewentualnie z materiałów sztucznych wysokiej klasy, ale takie buty są już bardzo drogie). Dlatego odradzam zakup podróbek butów oryginalnych - stylizowanych na najnowsze modele butów. Dobre obuwie można kupić za około 150 zł - dla jednych może to być bardzo dużo, dla innych - do przebolenia. Oczywiście mówię o markowym obuwiu. Można też kupić jakieś polskie za około 120 zł. Pamiętaj, że lepiej kupić skórzane polskie niż nawet markowe, ale za sztucznego, kiepskiej jakości tworzywa. Czasem takie sztuczne nie starczają nawet na jedną rundę... Dlaczego polecam buty skórzane? Są one wytworzone ze skóry, naturalnego, "przyjaznego" dla stopy materiału. Skóra pozwala stopie w jakimś stopniu oddychać, lepiej też przystosowuje się do kształtu stopy, niż jakiś sztuczny materiał. Poza tym właśnie najczęściej buty ze sztucznych tworzyw szybciej się psują (pękają, odklejają się) od butów wykonanych ze skóry. Dobra konserwacja butów ze skóry pozwala na ich dłuższy żywot, o konserwacji butów "plastykowych" ciężko mówić. Dobrym rozwiązaniem są tworzone od niedawna buty oryginalnych firm wykonywane na wzór najlepszych modeli, jednak z trochę gorszych materiałów. Ja np. miałem kiedyś model Libero firmy Adidas, który przypominał wyglądem i wykonaniem model Beckenbauer (według wielu piłkarzy jest to najlepszy, najwygodniejszy stworzony do tej pory model buta, stary, ale do niedawna grał w nim m.in. Oliver Kahn). Model Libero posiada skórę tylko w najważniejszych miejscach buta, z przodu i po bokach, z tyłu jest wykonany z materiału skóropodobnego. Również inne materiały, z których jest wykonany są nieco gorsze niż w przypadku modelu Beckenbauer, ale dzięki temu model Libero jest około dwa razy tańszy, a niewiele gorszy.

Zakup butów

Podczas zakupu butów do gry na trawie ważne jest, abyś do sklepu przyszedł ubrany w getry - takie, jakich używasz podczas treningów czy meczów. Nie w skarpetkach, które mogą być za cienkie bądź za grube, gdyż wtedy możesz zakupić buty, które w getrach okażą się za długie czy za ciasne. Przy mierzeniu zakładaj zawsze oba buty - zwłaszcza, gdy masz nierówną długość stóp. Pamiętaj też, by przy mierzeniu przejść się w butach po sklepie, gdyż inaczej możesz się w nich czuć siedząc, a inaczej w ruchu. Siedząc, może Ci się wydawać, że są idealne, a po zrobieniu kilku kroków mogą okazać się niewygodne. Często zdarza się, że buty są kupowane w ostatniej chwili, przed meczem, np. dlatego, że dopiero wtedy znajdują się na nie pieniądze. Nie polecam kupować korków na ostatnią chwilę. Buty powinno się założyć przynajmniej kilka razy na trening, żeby przystosowały się do kształtu stopy, rozbiły, musisz nauczyć poruszać się w nowych butach. Niektórzy polecają przespanie się w nowo zakupionej parze korków

Jeśli idzie o długość butów, to są różne "szkoły". Niektórzy radzą kupować buty troszeczkę za małe, by je rozbić i ich kształt dostosować do stopy. Inni preferują buty idealne. Ostatni kupują buty trochę za duże, a wolną przestrzeń w bucie wypełniają poprzez zakładanie dodatkowej pary skarpetek pod getry. Pierwszy sposób (buty za krótkie) odradzam - sam go stosowałem i miałem przez to spore problemy (zdarta skóra na pięcie, schodzący paznokieć). Lepiej kupić buty jak najbliższe Twojemu rozmiarowi lub minimalnie dłuższe - zwłaszcza, gdy Twoja stopa wciąż rośnie. Buty na halę mogą już być spokojnie nieco dłuższe (też bez przesady ) - będziesz je miał na dłużej, więc i nie mogą być za krótkie, gdy stopa urośnie, a ich długość nie ma już tak dużego znaczenia jak w przypadku butów na zieloną murawę. Ogólnie rzecz biorąc, sam musisz zdecydować, jakie buty są dla Ciebie wygodniejsze - dłuższe czy krótsze - przy zakupie trzeciej, czwartej pary powinieneś już wiedzieć Jeśli okaże się, że buty są minimalnie za małe, to sposobem na ich rozbicie jest moczenie wodą przed treningiem.

Konserwacja obuwia

Na czym polega dobra konserwacja? Zwykle informacja o sposobie konserwacji obuwia zawarta dołączona jest do zakupionej pary butów. Polecam stosowanie się do zawartych tam instrukcji - buty wykonane są z różnych materiałów i tylko postępowanie zgodne z zaleceniami producenta pozwoli na utrzymanie ich w dobrym stanie przez dłuższy czas. Mimo to niżej przedstawiam kilka porad dotyczących konserwacji butów.

Oczywiście buty należy myć po każdym treningu czy meczu. Używać do tego celu wilgotnej szmatki - nie wrzucać butów pod cieknący kran , ale przetrzeć starannie szmatką. Pamiętaj, że im szybciej to zrobisz, tym czyszczenie będzie łatwiejsze - błoto nie zaschnie, więc brud łatwiej będzie zmyć. Po dokładnym oczyszczeniu z brudu należy buty odstawić, by wyschły. Nie pod grzejnik czy kaloryfer (zimą), ani na najgorętsze słońce (latem), gdyż to doprowadzi jedynie do pękania skóry. Buty trzeba postawić we w miarę ciepłym miejscu, ale jak napisałem wcześniej - bez przesady. Po wyschnięciu butów, przechodzimy do pastowania Należy do tego celu posiadać odpowiednią pastę - do butów czarnych - czarną, do innych kolorów - bezbarwną (chyba, że ktoś będzie miał brązowe buty, to są jeszcze pasty brązowe ). Technika pastowania nie jest jakaś trudna - po prostu odpowiednią szczoteczką (można w ostateczności użyć szmatki, choć potem śmierdzą palce ) lekko wcieramy pastę w skórę, zwracając dość dużą uwagę na miejsca szwów - tam też wcieramy. Staraj się nie zostawiać śladów pasty na butach, wcieraj ją dokładnie. Oczywiście bez przesady - nie wcieraj jej za dużo. Po tym procesie znów odstawiamy buty, tym razem na kilka minut. Na koniec, po pewnym czasie, gdy pasta już wsiąknie, czy też buty niejako wyschną, drugą, odpowiednią szczotką przecieramy buty, usuwając zbędne resztki pasty i doprowadzając do połysku. Efekt jest naprawdę ładny Można też używać specjalnych kremów zapewniających błyszczenie butów, nakładać je na buty tuż przed meczem - o szczegóły pytajcie w sklepach obuwniczych Gdy przechodzisz z sezonu letniego w zimowy, również nie zapomnij o dobrym wyczyszczeniu butów - wyczyść, wypastuj i schowaj do pudełka, żeby miały miły sen zimowy Zanim wyjdziesz na pierwszy trening w nowych butach - również przetrzyj je szmatką z kurzu i wypastuj. Oczywiście czyszczenie butów nie jest jakimś nakazem, ale regularne czyszczenie ma plusy:

    * dłuższy żywot obuwia (mój kolega miał jedne buty dłużej niż dwa sezony, dbał o nie jednak bardzo starannie), więc i oszczędność pieniędzy, gdyż nie będziesz musiał co pół sezonu kupować nowych butów;
    * Twój wygląd, estetyka i czystość, a ze swojego doświadczenia wiem, że trener patrzy przychylnym okiem na dbających o sprzęt zawodników
żródło: koalar.com

Offline

 

#2 2011-01-17 17:01:40

Cristiano Ronaldo 7

Gość

Re: Obuwie piłkarskie

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wsbadministracja.pun.pl www.poke-mystery.pun.pl www.pokemonindigo.pun.pl www.kuxklan.pun.pl www.zakonsparta.pun.pl